Informace

TOPlist

 

 

 Informace pro budoucí majitele našich štěňátek

 

 

 Všechna naše štěňata mají rodokmen FCI.

 

 Všechna štěňata, která jsou exportovaná, mají vystavený exportní rodokmen FCI.

 

 Všechna štěňata mají Mezinárodní očkovací průkaz – Petpassport.

 

 Všechna štěňata mají aplikované očkováním vhodné v návaznosti na věk.

 

 Všechna štěňata jsou 3x odčervena.

 

 Všechna štěňata jsou čipována. Tato metoda opírá o normy přijaté v roce 1996 Mezinárodní organizací pro standardizaci (ISO), jejímž členem je i Česká republika. Standardy ISO 11784 -struktura kódu a ISO 11785- technický koncept.

 

 Na všechna štěňata je vystavena kupní smlouva. Poskytujeme všechny potřebné informace o štěněti, krmení, péči, očkování včetně  chovatelského servisu.

 

 Osobní odběr štěněte je možný nejdříve od 7,5 týdne věku.

 

 Štěně můžeme poslat letecky mezi 10-12 týdnem věku. V době odletu musí být zaplacená plná cena štěněte, letenka, přepravka a všechny poplatky s letem spojené.

 

 Pro rezervaci štěněte je nutná záloha ve výši 5000 kč s ceny štěněte. Pokud nedojde k plnění závazku z naší strany zálohu vracíme okamžitě v plné výši. V opačném případě záloha propadá. Na úhradu zálohy bude vystaveno písemné potvrzení o jejím přijetí.

 

 Cena štěněte je závislá na kvalitě jedince a jeho rodičích.

 

 V naší stanici vám zdarma a po celý život pejska poskytneme  chovatelský servis:

- trvalý kontakt, pomoc při výchově, úpravě srsti apod.

 

- pomoc a poradenství po telefonu nebo mailu kdykoli budete potřebovat

 

- řádnou kupní smlouvu

 

- průkaz původu

 

- Petpasport EU

 

- krmivo do začátku

 

- v případě zájmu o výstavy rádi pomůžeme a poradíme v začátcích

 

 

 

       Březost & vývoj plodu feny
                     

                   Krytí Více smajlíků ke stažení
1.den 
Fena se nachází vobdobí těsně před ovulací, případně už ovuluje
(uvolňování vajíček). Termín krytí se neshoduje s termínem oplodnění. Vajíčko po uvolnění dozrává a je oplodnění schopné 2 dny. Spermie také "dozrávají"(zbavují se biologicky aktivních substancí za svého povrchu)
6-10 hodin po krytí a potom jsou oplodnění schopné 4-6 dní.Rozdíl mezi termínem krytí a skutečného oplodnění můžebýt 1 až 6 dní v závislosti
na době ky fena ovuluje.

2.den             
"Očištěné " spermie putují a hledají vajíčko k oplodnění.

3.den             
Spermie z prvního krytí dosahují cíle, našli vajíčka ve vejcovodech,
které vedou z vaječníků do dělohy. Nastává oplodnění vajíček.

4.den            
Feně se v 1/3 gravidity nemusí věnovat nijak zvláštní pozornost.Nemění se druh ani množství krmiva. Můžeme ji dopřát tolik
pohybu, na kolik je zvyklá a sama vyžaduje. Je však dobré dbát na to, aby se v letních horkých dnech nadměrnou aktivitou příliš nepřehříval její organismus a nebyl dehydrovaný!

5.-11.den      
Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

12.-13.den    
Ranná embrya se zbavují obalů, volně se pohybují v tekutině dělohy
a hledají vhodné místo pro uhnízdění, Jejich velikost je cca 0,6 mm.
Embrya se začínají připravovat na uhnizďování na stěně dělohy.

14.-15.den    
Po dobu následujících 2 týdnů se vyvíjejí důležité orgány plodů.
Pozor na zásahy do organismu matky. Všechno má vliv na embrya. Nedoporučuje se v této době očkovat, odčervovat ani používat přípravky
proti blechám a klíšťatům. Fena je velmi citlivá na jakékoliv změny,
takže neměňte denní režim, doby venčení, typ krmení, místo odpočinku ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si důkladně značte do kalendáře, právě v tom dni se může narušit vývin některého z orgánů plodu.
Do 35.dne je děloha schopná zárodek / zárodky i zcela vstřebat.

16.den           
Uhnizďování embryí na stěně dělohy. Jejich velikost je cca 1mm.
Bradavky u feny se začínají mírně zvětšovat a růžovějí. Srst na břiše
a v okolí bradavek se začíná pomalu zjemňovat a řídnout.

17.den          
U embryí se začíná formovat hlavička a tělo, páteř a centrální nervový systém. Je položený základ pro vývin vnitřních orgánů.

17.-18.den    
Vývin vnitřních orgánů embryí. Jejich velikost je cca 2mm.

20.den          
Embrya jsou pevně uhnízděná na stěně dělohy, nadále se u nich vyvíjejí vnitřní orgány a uzavírá se nervová trubice. Velikost embryí je cca 4mm.

21.den          
Vytváří se placenta. Teprve od této chvíle je možné určit, zda je fena gravidní. Na ultrazvuku ještě nejsou vidět embrya, ale jsou vidět jejich plodové obaly plné tekutiby (plodové vody).Vytváří se základ pro vývoj
srdce. Začíná ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.

22.den          
U feny v tomto období může nastat ranější nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí děloze. Fenka je apatycká a bez nálady. Občas se může objevit zvracení. Pomůže rozdělit na více menších dávek a krmivo ochutit. U feny se může objevit i ojedinělý neškodný
výtok z pochvy (čistý, nebo charakteru vaječného bílku)

23.-24.den   
U embryí se začínají vyvíjet játra, čelisti,očí, uši, nos.
Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.

25.den           
U embryí se začínají vyvíjet zuby, páteř a končetiny.

26.den          
Zkušený chovatel nebo veterinář může u feny i palpačně diagnostikovat graviditu. Nyní je na to nejvhodnější doba, protože embrya mají velikost vlašských ořechů a je snadné je spočítat.

27.-28.den    
Je vhodné u feny začít omezovat namáhavý pohyb.
Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.

29.-30.den    
Začíná zkostnatění čelisti a lebky embryí. Embrya se zcela vyvinula na miniaturní pejsky. Můžete mírně zvýšit dávku krmiva. Nepřekrmujte, nadměrná váha může feně uškodit. V embryích probíhá zkostnatění
čelistí a lebky embryí.

31.-32.den   
Růst smyslových chloupků na bradě, obočí a nose. Fena se nachází přibližně v polovině těhotenství. Embrya se mění v plody a dosahují 20% porodní váhy.

33.den         
V plodech probíhá růst prstů, zkostnatění nosu, kostí, končetin a žeber

34.den          
Fena začíná měnit chování. Je klidnější a citlivější. Její břicho i vnější pohlavní orgány se začínají zvětšovat. Fena začíná mít zvýšenou chuť k jídlu, Je vhodné přejít na krmení pro gravidní feny (bohatší na proteiny) a zvýšit  jeho množství o 10%. Krmnou dávku je vhodné rozdělit na 2 - 3x denně. Nepřekrmujte, nadměrná váha může feně uškodit.

35.-36.den     
Končí období pomalého tělesného růstu plodů. Plody nabírají na intenzitě růstu, probíhá zkostnatění kostí, lopatky. Začíná u nich růst srst, diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánových systémů.

37.-39.den      
Plody nabírají na intenzitě růstu, probíhá zkostnatění kostí.

40.den            
V tomto období mají plody vytvořené prakticky všechny vnitřní orgány. Probíhá zkostnatění páteře a prstů. Oči jsou zavřené.

41.-43.den      
Probíhá zkostnatění páteře a prstů. V tomto období se již dají nahmatat štěňátka, ale je velmi náročné určit jejich počet. Děloha již zabírá 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3-5x denně v menších dávkách a zvýšit jeho celkové množství o 15-20% oproti původní dávce před graviditou.

44.den          
 Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst okolo bradavek vypadává. Fence už v tomto období nesmíme dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.

45.-47.den       
U plodu probíhá z kostatnatění pánve a roste srst. Fenka se začíná viditelně zvětšovat. Většinu času tráví starostlivostí o sebe, vylizuje se, její mléčné žlázy se stále víc zvětšují.

48.den             
Začíná být neklidná a s blížícím se termínem porodu stále víc hledá místo pro svoje štěňátka. Může začít hrabat, trhat a připravovat úkryt.

49.den             
Břicho je přeplněné štěňátky a je možné pozorovat jejich sporadický pohyb. Plody dosahují cca 75%  své porodní hmotnosti. Tělíčka plodů mají už zformované tvary. Fena v tomto období může (ale nemusí) ztratit chuť k jídlu. Je vhodné krmit ji častěji a malými dávkami. Celkovou denní dávku je vhodné pomalu zvyšovat oproti původní dávce před graviditou o 25-50%

51.den             
V tomto období už může velmi sporadicky docházet k mimovolnému uvolnění pár kapek mléka z některébradavky. Je čas je začít fence pravidelně jemně čistit teplou vodou.

52.den             
Fenka se viditelně zvětšuje. Často odpočívá a většinu času tráví starostlivostí o sebe.

53.-54.den       
Fenka odpočívá a připravuje se na porod. V plodech začíná zvápenatění zubů.

55.-58.den       
Fenka odpočívá a připravuje se na porod. Při lehkém stisknutí bradavek se může objevit mléko.

59.den            
Nadešel čas být připravený a mít vše přichystané a po ruce Fenka může začít rodit každým dnem. Dobrou pomůckou je začít každé ráno a večer měřit a zaznamenávat teplotu u feny v konečníku.

60.-62.den     
V plodech probíhá dorůstání srsti na nose, končetinách, o°case a břiše.Krátce před porodem ( 12-24 hodin) fena odmítá jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C  (tj. o 1-2 stupně). Může se objevit výtok plodových vod (slámově zbarvená viskózní tekutina připomínající moč).

63.den           
Působením hormonů nadledvinek plodů dochází k uvolnění estrogenů v placentě a to vede následně k zvýšení produkce prostaglandinů (tkanivových hormonů,produkovaných přímo v děloze). Ty ukončí činnost žlutých tělísek (které udržují graviditu) a uvolní děložní krček

POROD:        Je to přibližný termín. porod může nastat mezi 59.-67.dnem.

64.den           
Předchozí hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy, což  následně vyvolá břišní stahy (kontrakce), přičemž se postupně vypuzují plody. Samotný průběh porodu může být u každé feny časově velmi odlišný. Při porodu má štěně srst na celém těle, oči má zavřené, zvukovod na povrchu tela srostlý a nemá dokončené zkostnatění záprstí a zánártí.

65.den           
Čerstvě narozené štěňátko je zbavené plodových obalů, pečlivě očištěné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anatomie & chrup psa

 

Anatomie a zdravý chrup psa


Pejsci, podobně jako lidé, mají během svého života dva druhy zubů :

- mléčný chrup - dentes decidui

- trvalý chrup - dentes permanentes


 

Označení zubů

Jednotlivé zuby se od sebe liší postavením a funkcí. Na tomto obrázku je schematicky znázorněn trvalý chrup psa.

Zuby u psů rozdělujeme je na:image

  • řezáky - incisivi 
    • Id - mléčné
      • Id1 - klíšťky
      • Id2 - střeďáky
      • Id3 - krajáky
    • I - trvalé
      • I1 - klíšťky
      • I2 - střeďáky
      • I3 - krajáky
  • špičáky - canini 
    • Cd - mléčné
    • C - trvalé
  • třenové zuby - premoláry 
    • Pd - mléčné
    • P - trvalé
  • stoličky - moláry
    • M - trvalé

Schéma mléčných a trvalých zubů u psa

Mléčné zuby začínají růst někdy kolem tří týdnů věku štěněte. Skládají se symetricky v horní i dolní čelisti ze tří řezáků, jednoho špičáku a tří třenových zubů - premolárů. První třenové zuby a stoličky rostou pouze jako zuby trvalé.

Takto vypadá schéma mléčné dentice:

Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4    což je 28 zubů.
Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4

Mléčné zuby jsou u psů za trvalé vyměňovány v období mezi 3 - 7 měsícem věku. Trvalý chrup psa pak obsahuje v horní čelisti tři řezáky, jeden špičák, čtyři třenové zuby - premoláry a dvě stoličky - moláry. V dolní čelisti jsou stoličky tři.

Takto vypadá schéma trvalé dentice:

I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2         což je 42 zubů
I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2,M3


Prořezávání mléčných zubů a výměna za trvalý chrup

Podle výměny chrupu u psa je možné přibližně určit jeho stáří.

Vývoj zubů je ovlivňován především plemenem, ale také způsobem výživy i péčí majitelů o chrup svého miláčka.

U větších plemen dochází k výměně zubů dříve než u malých plemen.

Zuby trvalé jsou větší něž zuby mléčné.

PROŘEZÁVÁNÍ MLÉČNÝCH ZUBŮ:

3 - 5 týdnů - prořezávají se mléčné špičáky (Cd)
4 - 6 týdnů - prořezávají se mléčné řezáky (Id1 - Id3)
5 - 6 týdnů - prořezávají se mléčné třenové zuby - premoláry (Pd2 - Pd4),  první premolár (P1) roste pouze jako trvalý zub

 
VÝMĚNA MLÉČNÝCH ZUBŮ ZA TRVALÝ CHRUP:

3 - 5 měsíců - objevují se trvalé řezáky (I1 - I3)
4 - 5 měsíců - objevují se první třenové zuby (P1) a první stoličky (M1)
5 - 6 měsíců - objevují se trvalé druhé až čtvrté třenové zuby (P2 - P4) a  druhé stoličky (M2)
5 - 7 měsíců - objevují se trvalé špičáky (C)
6 - 7 měsíců - objevují se třetí stoličky (M3), v tomto věku často nacházíme zdvojené špičáky, tzn. mléčné i trvalé vedle sebe

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vady chrupu u psů

Kontrola vad chrupu u psů je důležitá nejen z chovatelského hlediska, kdy některé vady chrupu mohou být vylučujícími vadami zvířete z chovu, ale i z hlediska zdravotního, kdy špatně situovaný zub může:

  • zraňovat dutinu ústní
  • způsobovat nadměrné opotřebení protilehlých zubů
  • vytvářet lepší podmínky pro tvorbu zubního kamene a infekce
  • způsobovat problémy při příjmu potravy

Ne všechny vady lze napravit. Záleží na typu vady, na příčině, zda se jedná o anomálii zubu samotného, či důsledek špatného skusu nebo přímo vady čelistí.

Nesprávný počet trvalých zubů

Polyodoncie, tzv. zdvojení zubů

je stav, kdy se v zubním oblouku nachází více zubů, než je pro daný druh fyziologické.

Polyodoncie pravá

Pokud z jednoho zubního základu vyrůstají zuby dva, jedná se o pravou polyodoncii. Jde pouze o záležitost kosmetickou, která nemá vliv ani na zdraví psa ani na jeho uchovnění. Nejčastěji se setkáváme se zdvojením P1. Je důležité nezaměnit zdvojení trvalých zubů za zadržení mléčných zubů, s čímž se často u chovatelské veřejnosti setkáváme. Z tohoto důvodu je lépe zdvojený trvalý chrup nechat zkontrolovat veterinářem.

Polyodoncie nepravá

Pokud přetrvává mléčný zub i po 7 měsících života, mluvíme o nepravé polyodoncii. K vytržení přetrvávajícího mléčného zubu přistupujeme dle správnosti prořezávání zubu trvalého. Je-li ve správné poloze, pak zub odstraníme až po úplném prořezání.

Oligodoncie, tzv. chudozubost

je stav, kdy se v zubním oblouku nachází méně zubů, než je pro daný druh fyziologické. Rozlišujeme nepravou a pravou, dle toho, zda zub je nebo není založen.

Oligodoncie pravá

je geneticky podmíněná aplázie trvalých zubů, jde o jejich úplnou absenci. Znamená to, že zub není v trvalé dentici vůbec založen. Vyskytuje se především u prvních třenových zubů (P1). Je to zřejmě důsledek šlechtění a domestikace. Aplázie - chybění P1 je ze zdravotního hlediska u psa téměř nepodstatná. Jsou chovatelské kluby, které tuto vadu respektují při uchovnění jedince, u jiných plemen tato vada znamená vyloučení jedince z chovu. Aplázií P1 trpí především plemena krátkolebá, což je způsobeno nedostatkem místa v čelisti. Nezřídka se však setkáváme s aplázií - chyběním P1 i u německého ovčáka, teriérů, dobrmanů, ohařů, ale i kokršpanělů. Aplázie jiných zubů než P1 je méně častá, např. u M3. Aplázie je stav, který se nedá řešit.

Oligodoncie nepravá

je způsobena retencí (zadržením) trvalého zubu. Zub je v dásni založen, pouze nedošlo k jeho prořezání na povrch dásně. Retence bývá podmíněna geneticky nebo traumaticky (úrazem). Při RTG vyšetření čelisti zjistíme, zda je zub založen a v jaké fázi prořezávání se nachází. Pokud je vrchol zubu těsně pod povrchem dásně, je možné jeho prořezávání usnadnit jemnou krouživou masáží dásně s tlakem na vrchol zubu. Pokud je však zub uložen hluboko v čelisti, je konzervativní léčba bez efektu. Možným řešením je operativní zákrok, který spočívá v naříznutí dásně nad neprořezaným zubem. Tento zákrok však nemá vždy požadovaný výsledek.

Posouzení, zda se při chybění zubu jedná o oligodoncii pravou či nepravou, lze provést pouze na základě rentgenologického vyšetření.  Úplnou ztrátu zubu úrazem lze rentgenem prokázat zhruba do 1 měsíce po úrazu. 

Typy skusu u psů a vady skusu

Rozeznáváme pět základních typů skusů:

Nůžkový skus

U většiny plemen je standartním a žádoucím skusem skus nůžkový, kdy řezáky spodní čelisti těsně přiléhají za řezáky horní čelist.

 

 

Klešťový skus

Pokud na sebe hrany řezáků přímo nasedají, jedná se o skus klešťový. Ten vede k předčasnému obroušení a poškození řezáků. Klešťový skus lze pomocí ortodontických metod (rovnátek) převést na nůžkový.

 

 

Předkus

Předkus je stav, kdy je spodní čelist delší než čelist horní. Např. u boxerů je tento skus běžný. U nežádoucího výrazného podkusu je jediným řešením chirurgická terapie spodní čelisti.

 

 

Podkus

Podkus je opačný stav, kdy je spodní čelist kratší než horní. Mírný podkus je spíše kosmetickou záležitostí. Pokud zvíře může normálně přijímat potravu a tekutiny, není třeba tento stav řešit. U podkusů několik centimetů velkých je na zvážení řešení chirurgickým zákrokem na spodní čelisti.

 

Nepravidelný skus

Nepravidelným skusem označujeme ostatní vady skusu, např. kombinací podkusu a předkusu - křížový skus, nepravidelný skus při zkřivené čelisti, ostatní chybné postavení zubů.

Ortodoncie - „Psí rovnátka“

Stejně jako u lidí, i u psů lze některé vady a nepravidelnosti v postavení zubů korigovat rovnátky.

Dělá se tak ze zdravotních důvodů v případech, kdy špatné postavení zubů způsobuje zvířeti bolest,  zraňuje sliznici dutiny ústní, vede k předčasnému opotřebení zubů, způsobuje problémy při přijmu potravy. Ne všechny vady lze napravit. Záleží na typu vady, na příčině, zda se jedná o anomálii zubu samotného, či důsledek  špatného skusu nebo přímo vady čelistí. 

Druhy ortodontických aparátů

Ortodontických aparátů je celá řada.

Používají se šikmé plošky upevněné na opačné čelisti proti zubu nebo zubům korigovaným, které se při dokousnutí dostávají po plošce do správné polohy. Dále jsou to různé modifikace plošky s otáčecím šroubem, který při každodenním přitahování závitu zuby přibližuje, či odtlačuje. V neposlední řadě jsou to gumové řetízky nebo nitě k přitahování zubu k zubu druhému.

Aplikace rovnátek

Pro aplikaci rovnátek jsou obvykle potřeba 3 narkózy zvířete.

  • první pro sejmutí otisků zubních oblouků, které jsou zaslány do zubní laboratoře, kde podle nich zhotoví rovnátka
  • druhá narkóza pro fixaci rovnátek v dutině ústní
  • třetí pro vyjmutí

Aparát je ponecháván v tlamě do korekce zubu do správné pozice a pak minimálně ještě jednou takovou dobu pro stabilizaci pozice. Je potřeba, aby majitelé dodržovali každodenní hygienu dutiny ústní s rovnátky. V případě plošek se šrouby otáčeli každý den závitem dle instrukcí a aby zvířeti nedovolili kousat klády, kameny a další předměty, které by vše zničili.

Autor článku MVDr. Romana Koblovská